דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד – עיקרי הדברים

מי זכאי לדרכון פורטוגלי? עו"ד ערן וגנר מסביר

חשוב להגדיר מי זכאי לדרכון הפורטוגלי בטרם מתחילים את התהליך. רבים מהיהודים שגורשו מספרד במהלך הגירוש שאירע במאה ה-15 הם מגורשי פורטוגל. לכן, בעקבות חוק שהועבר לאחרונה בספרד ובפורטוגל הוחלט כי מי שיוכיח כי הוא אכן צאצא ליהודים שגורשו מפורטוגל יוכל לקבל זכאות לדרכון הפורטוגלי. רבים מהישראלים שעלו ארצה או שהוריהם עלו ארצה ממדינות כמו מרוקו, תורכיה, יוון, בולגריה, ירדן, לוב, סוריה ואפילו רומניה – יכולים להימצא זכאים לדרכון והאזרחות הפורטוגלית.

 

מדריך מקוצר למי ששוקל להתחיל תהליך להסדרת אזרחות פורטוגלית

החוק הפורטוגלי קובע כי המעוניינים להגיש בקשה לדרכון חייבים להיות בגירים, מעל גיל 18. על המגישים להציג הוכחות כי יש קשר משפחתי ביניהם לבין אותם מגורשים מן המאה ה-15.

ניתן להוכיח זאת באמצעות שם המשפחה שלכם, מסמכים המפרטים על עץ המשפחה, תעודות כגון: תעודת לידה, תעודת נישואין, תעודת פטירה וכו'. כמו כן, ישנה אפשרות גם לערוך בדיקת דנ"א, להציג חוות דעת גנאולוגית ועוד. כל ראיה שתמצא קשורה למבקש הדרכון לבין אבותיו תהיה רלוונטית ותסייע לו בתהליך לקבלת הדרכון הפורטוגלי.

שלבי התהליך בקצרה הם הגשת הבקשה לשגרירות, הוספה של מסמכים רלוונטיים, תרגום חלק מן המסמכים לשפה המדוברת בפורטוגל, המתנה של מספר חודשים לתשובה ולאחר מכן קבלתה. אך אם נציג את התהליך באופן מפורט יותר נבהיר כי אכן מדובר בתהליך שאורך מספר חודשים וככל שתקפידו לבצעו באופן מדויק ויסודי יותר – כך הסיכויים לקבלת הדרכון גבוהים יותר.

אחד השלבים הראשונים בתהליך זה הוא קבלת אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל. יש לפנות אל הקהילה ולהציג בפניהם הוכחות שונות המעידות על כך שיש למבקש זיקה וקשר לקהילה זו, גם בהיבט ההיסטורי וגם מההיבט התרבותי. בהמשך, יש להגיש מסמכים שונים לשגרירות פורטוגל ולהציג חתימה של נוטריון המעיד על כך שהמסמכים אמינים ומקוריים. לאחר מכן, נהוג להגיש את הבקשה לדרכון פורטוגלי למשרדי הממשלה בפורטוגל.

האם עליי לדבר את השפה בכדי להגיש בקשה לדרכון פורטוגלי?

ממשלת פורטוגל לא דורשת ממגישי הבקשה או מאזרחיה לדבר את השפה הפורטוגזית. עם זאת, הכרת השפה ושליטה בה יכולה להיות תוספת מעולה וגם תקל עליכם לאורך התהליך.

כמה זמן יחלוף עד לקבלת התשובה לגבי הדרכון הפורטוגלי?

משך הזמן אינו קבוע ולרוב הוא תלוי בגורמים שונים שלא תמיד קשורים למגיש הבקשה. לעיתים, זה יכול לארוך מספר חודשים אך במקרים אחרים נאלצו מגישי הבקשה להמתין גם מעל לשנה.

האם יש צורך בסיוע של חברה חיצונית או עורך דין לקבלת הדרכון?

רבים מן המבקשים אכן פונים לעורכי דין או חברות המתמחות בתחום האזרחויות הזרות וזאת בכדי שהתהליך יתנהל בצורה מקצועית ונכונה יותר.